Kalıp İmalatı

Dövme Kalıpları

Yalnızca basma kuvvetlerinin etkisi altında genellikle sıcak, yarı sıcak veya soğuk olarak parçaya şekil verme işleminde kullanılan kalıplardır. Açık ve Kapalı olarak 2 türü vardır;

Açık Dövme

Basit, kaba şekilli parçalar dövülür. Dövmenin yığma (upset ting=silindirik parça) ve uzun dikdörtgen prizma parçaların dövüldüğü (flattening = cogging) prosesleri uygulanır.

Kapalı Dövme

Kapalı Kalıpta Dövme (Closed Die Forging= Impression die forging =Drop forging-hızlı şekilde dövme işlemi adı) Bu dövmenin özelliği karmaşık şekilli parçaların dar toleranslar içinde elde edilebilmesi için yapılmasıdır. Çapaklı dövme, çapaksız dövme ve damgalama gibi çeşitleri vardır. Genellikle sıcak dövme yapılır. Parça tavlanır, kalıp boşluğu doldurulur. Çapak oluşur. Sonra çapak alınır. Boyut toleranslarının tam olması ve iyi yüzey çıkması için dövülen parçalar makinede işlem görebilir.

Plastik enjeksiyon kalıpları

Sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak içerisinden çıkarılmasını içeren plastik enjeksiyon yönteminde kullanılan kalıplardır. Bu kalıplar ile plastik hammaddeden olmak şartı ile çok çeşitli ebat ve kategorilerde parçalar imal edilebilir.

Progressive Kalıplar

Progressive Kalıplar sayesinde insan gücüne minimum derecede ihtiyaç duyularak seri üretim yapılabilmektedir. Sac metal şeridinin kopmadan şekillendirme operasyonları boyunca ilerlediği ve en son operasyondan ürünün elde edildiği, çoklu sac metal şekillendirme Kalıpları olarak tanımlanan Progressive Kalıplarda malzemeden gerektiği şekilde istifade etmek için tasarım sırasında sac parçadaki operasyon yerleşimini doğru yapmak, prosesleri doğru tespit etmek büyük önem arz eder.