Yüksek Enerjili Parçacık Teknolojileriyle
Seramik Kaplama

Son birkaç yıl içerisinde özellikle kimya, mekanik, termal, elektrik-elektronik, otomotiv ve uzay endüstrilerinde, hafif metal ve alaşımlarının kullanım oranları büyük ölçüde artış göstermiştir. Bu artışın ana sebebi, hafif metallerin özelliklerinin seramiğin özellikleriyle buluşturulması neticesinde hem seramiğin düşük ısı iletimi, yüksek sıcaklık, erozyon, korozyon, aşınma ve termal şoka direnci hem de hafif metallerin düşük yoğunluk, yüksek dayanıklılık, yüksek elektrik ve termal iletkenlik, viskozite, organik ve tuzlu suya karşı yüksek korozyon direnci, imalat için iyi dökülebilir, kolay işlenebilir ve geri dönüşümlerinin kolay oluşu gibi mekanik özelliklerinin birleştirilmesinin sağladığı avantajlardır.Uygulama Prosesi

Yüksek gerilim altında alümina partikülleri ivme kazanıp hafif metallerin yüzeylerine nüfuz ederek diş kökü yada tırnak gibi derinlemesine güçlü bir bağ kurar ve kaliteli bir kaplama imkanı sağlar. Uzun süre, kabarma, sıyrılma ve çatlamaya maruz kalmadan kalıcı bir yüzey katmanı haline gelirler. Hafif olmalarının sağladığı hız avantajı, enerji tasarrufu, zararlı egzoz gazlarının azaltılması gibi özellikleri ve uygulama esnasında asitler, zehirli gazlar ve fazla miktarda atıklar oluşturmaması gibi avantajlarıyla aynı zamanda çevre dostu bir kaplama teknolojisidir. Bu yeni özellikleriyle, pistonlar, dizel yakıtlı pompalar, ergime fırınlar' gibi yüksek termal ve mekanik özellik aranan alanlarda da bu malzemeler kullanım alanı bulmuş olurlar.

Avantajları

1. Vibratörlü başlıkları ile çok düzgün bir kaplama yüzeyi elde edilir.
2. Güç ve frekans ayarları ile yüzey yapısı ve kaplama kalınlığı ayarlanabilir.
3. Eskiyen yüzey kaplamalar defalarca yeniden kaplanabilir.
4. İnce elmas ve karbür parçacıklı katkı maddeleri ile birlikte yüzey kaplamasında aşınma ve sürtünme katsayısı minimize edilir.